Kopaszodás: Miért Történik és Mit Tehetsz Ellene?

Kopaszodás: miért történik és mit tehetsz ellene?

A kopaszodás valamilyen mértékben a férfiak több, mint felét érinti. De mi okozza ezt a gyakori problémát? És vajon létezik működő megoldás a  hajhullás megállítására?

Nézzük meg a férfias hajhullás leggyakoribb okait, majd az orvostudomány kopaszodásra adott válaszait!

A kopaszodás leggyakoribb okai

1. Genetika – a leggyakoribb tényező

A kopaszodás hátterében leggyakrabban a genetikai hajlam áll. Az örökletes hajhullás, vagy más néven androgenetikus alopécia, a férfiak körében leggyakrabban előforduló kopaszodási forma. Ez az állapot akkor következik be, amikor a hajhagymák érzékennyé válnak a dihidrotesztoszteronra (DHT), amely a tesztoszteronból származó hormon.

A DHT fokozatosan zsugorítja a hajhagymákat, ami miatt a hajszálak egyre vékonyabbá és gyengébbé válnak. Végül a hajhagymák teljesen elsorvadnak, és megszűnik a hajnövekedés.

Az örökletes hajhullás általában a homloknál és a fejtetőn kezdődik, és fokozatosan terjed, viszont tarkótájon, félkörívben mindenkinél megáll a hajvesztés. Fontos megjegyezni, hogy ez a fajta kopaszodás egyénenként változó lehet: míg egyes férfiak már a húszas éveik elején tapasztalják, másoknál csak idősebb korban kezd jelentkezni. Akinek fiatalon már ritkul a haja, annak a prosztatájára is fokozottan érdemes figyelnie! Tanulmányok szerint a korai kopaszodás és a prosztata megnagyobbodás közt van kapcsolat – nem meglepő, hiszen mindkettőt a DHT hormon okozza. 

2. Hormonális változások

A tesztoszteron, a férfi nemi hormon, nemcsak az izomzat és a férfias jellemvonások fejlődéséért felelős, hanem közvetetten a hajhullásért is. Ahogy már említettük, a DHT, a tesztoszteronból származó hormon, kulcsszerepet játszik a kopaszodásban. A DHT hatására a hajhagymák zsugorodnak, és a hajszálak vékonyodnak. Ez különösen a hormonálisan érzékeny területeken, például a homloknál és a fejtetőn jelentkezik.

Az életkor előrehaladtával habár a tesztoszteronszint csökken, a DHT hatása fokozódhat. Ez az oka annak, hogy sok férfi a 40-es éveiben kezd észrevenni jelentős hajvesztést. Bár a hormonális hajhullás örökletes tényezőkkel kombinálódik, a hormonok szintjeinek változása felerősítheti a folyamatot.

3. Stressz és életmód 

A stressz a modern élet egyik legnagyobb kihívása, és a hajra is hatással lehet. A stressz által kiváltott hajhullás – más néven telogen effluvium – akkor következik be, amikor a haj növekedési ciklusának nagy része átmenetileg a nyugalmi fázisba kerül, ami a hajszálak kihullását eredményezi.

A krónikus stressz hosszú távon is károsíthatja a hajhagymákat. A stressz a rohamos őszülés mellett az örökletes kopaszodást is súlyosbítja. Továbbá, a mozgásszegény életmód, a rossz alvásminőség és a helytelen táplálkozás is hozzájárulhat a hajhulláshoz. Az egészséges életmód és a stressz megfelelő kezelése tehát közvetett módon támogathatja a haj egészségét.

Fontos megemlíteni, hogy a pajzsmirigy betegségek, a cukorbetegség valamint a krónikus gyulladásos állapotok sem tesznek jót a hajnak. Ezek viszont inkább diffúz, teljes fejet érintő hajhullást okoznak, nem a tipikus mintázatokat követő férfias kopaszodás okai. 

4. Táplálkozás és vitaminhiány

A hajhagymák egészségéhez nélkülözhetetlenek a megfelelő tápanyagok és vitaminok. Ha a szervezet nem kap elegendő vasat, cinket, D-vitamint vagy biotint, a hajhagymák nem tudnak egészségesen működni. A vitaminhiány gyakran lassú, de biztos hajhullást okoz, mivel a hajhagymák nem kapják meg a szükséges tápanyagokat a megfelelő növekedéshez. A tápanyaghiányos hajhullás általában a teljes fejet érinti, nem rajzol ki mintázatot, mint a genetikai hajhullás!

A vas, például, kulcsfontosságú szerepet játszik az oxigénszállításban a hajhagymákhoz. A D-vitamin a haj növekedési ciklusának szabályozásában vesz részt, míg a cink és a biotin a haj szerkezetének fenntartásához szükséges. A kiegyensúlyozott táplálkozás, amely gazdag fehérjékben, zöldségekben és gyümölcsökben, támogathatja a haj növekedését és csökkentheti a hajhullást. 

+1. A dohányzás hatása a hajra

A dohányzás az egész szervezetre káros hatással van, de talán kevesen tudják, hogy a hajra is rendkívül negatív hatást gyakorol. A nikotin, amely a dohány egyik fő összetevője, számos módon befolyásolja a vérkeringést és a hajhagymák tápanyagellátását.

A dohányzás során belélegzett nikotin bekerül a véráramba, és közvetlenül hat a vér oxigénszállító képességére. Normál esetben a vörösvérsejtek oxigént szállítanak a szervezet különböző részeihez, beleértve a hajhagymákat is. Az oxigén a hajhagymák számára elengedhetetlen, mivel ez az energiaforrásuk a haj növekedési folyamatában.

Azonban a nikotin versenyez az oxigénnel a vörösvérsejteken lévő hemoglobin molekulák kötőhelyeiért. A nikotin molekulák erősebben kötődnek a hemoglobinhoz, így „leszorítják” az oxigént, ami csökkenti a vér oxigénszállító kapacitását. Ez azt jelenti, hogy kevesebb oxigén jut el a hajhagymákhoz, ami gyengíti a haj növekedését, és hozzájárulhat a hajhulláshoz.

2 napos hajbeültetés eredmény
 
A férfias hajhullást tehát elsősorban a genetika (és ezáltal a DHT hormonra való érzékenység) okozza. 

 

Stresszoldással, egészséges táplálkozással és helyes életmóddal sokat tehetünk a hajszálaink egészségéért, de sajnos a kopaszodás folyamatát megállítani ezek önmagukban nem képesek.

 

Nézzük, milyen lehetőségeink vannak, ha komolyan fel akarjuk venni a kesztyűt a hajhullás ellen – sőt, akár vissza is szereznénk a már elvesztett hajvolument! 

Mit tehetsz a hajhullás ellen?

A jó hír az, hogy számos módja van a hajhullás elleni küzdelemnek – legyen szó megelőzésről vagy helyreállításról.

Milyen módszerek állnak még rendelkezésünkre a kopaszodás ellen?

Finasteride – alacsonyabb DHT szint, a férfiasság kárára

A finasteride az egyik leghatékonyabb gyógyszeres kezelés a hajhullás megállítására. A finasteride blokkolja a DHT hormon termelődését, amely felelős a hajhagymák zsugorodásáért és a hajhullásért. A gyógyszeres kezelés különösen azoknál hatékony, akik még nem veszítették el teljesen a hajukat, és meg szeretnék állítani a hajhullást.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a finasteride szedése során mellékhatások is előfordulhatnak, mint például a libidó csökkenése vagy merevedési zavarok.

Így mi a Finasterid és hasonló szájon át szedhető DHT blokkolók szedését határozottan ellenezzük. Amerikában már több tízezres nagyságrendű azon károsultak tábora, akiknek a Finasteride (és társai) miatt a férfiasságuk szenvedett helyrehozhatatlan csorbát.

Hajmezoterápia I. – DHT blokkolás biztonságosan

A hajmezoterápiának két fajtájával találkozhatsz, de mindkettő lényege, hogy kb. 120 ponton, közvetlenül a hajhagymákhoz juttatják a hatóanyagot. Hajhullás ellen DHT blokkolót fecskendeznek be, de egyrészt a blokkoló anyag nem azonos a finasteride hatóanyagával, másrészt mivel közvetlenül a fejbőrbe fecskendezik, nem jár olyan mellékhatásokkal, mint a szájon át szedett DHT blokkoló. 

A DHT blokkoló mezoterápiát tehát határozottan ajánljuk azoknak, akik lassítani szeretnék a genetikai hajhullás ütemét. Teljesen megállítani ez a módszer sem tudja a hajvesztést, de erősen lassítani igen. 3 havonta 1 kezelés szükséges a pozitív hatás fenntartásához. 

 

 

 

Hajmezoterápia II. – hajerősítés vitaminokkal és tápanyagokkal

Mezoterápia során tápanyagokat, vitaminokat, növekedési faktorokat és egyéb aktív hatóanyagokat is juttathatnak közvetlenül a fejbőrbe. Ezek az anyagok serkentik a hajhagymák növekedését, javítják a hajszálak minőségét, és lassíthatják a hajhullást.

A kezelés különösen hatékony lehet azoknál, akik korai stádiumban lévő hajhullással küzdenek, vagy hajbeültetésre készülnek és meg szeretnék erősíteni a hajállományukat a műtét előtt. Műtét után is sokan alkalmazzák, hiszen ilyenkor az átültetett hajszálakat támogatja a vitaminos hajmezoterápia

A vitaminos kezelés 5-10 kezelésből áll, és a hatás hosszabb távon mutatkozik meg. Nőknek is hatásos, látványos eredményt tud nyújtani! 

Hajbeültetés – Élethosszig tartó orvosi megoldás a kopaszodásra

A hajbeültetés az egyik legnépszerűbb és leghatékonyabb megoldás a kopaszodás ellen. Ahogy a genetikai kopaszodás leírásánál is említettük: tarkótájon, félkörívben mindenkinél megáll a hajvesztés. Ez azért van, mert a tarkótáji hajszálakon nincs DHT receptor, tehát nem reagálnak a hormon jelenlétére. A hajbeültetés ezt a jelenséget használja ki: tarkóról fejtetőre ültetve a hajszálak nemcsakhogy visszasűrítik a kopasz területet, hanem mivel megtartják DHT-rezisztens tulajdonságukat, soha nem is hullanak ki. 

Sokan rengeteg pénz elköltenek samponokra, vitaminokra, hajszeszekre, mire belátják, hogy sajnos a már kikopott területet semmilyen csodaszer sem sűríti vissza. Végig lehet menni ezen a hosszú, csalódásokkal kikövezett úton – vagy érdemes konzultációs időpontot foglalni pl. az Art ‘N Hair hajklinikára, ahol egy orvosi hajállapotfelmérés keretein belül egy órán belül felméri a szakember, hogy milyen hajkezeléssel, vagy kezelések kombinációjával lehet visszahozni az 5-10 évvel ezelőtti, kopaszodás előtti hajállapotot. 

Vannak, akik drágának tartják a hajbeültetést, de valójában az a drága, ami nem éri meg. Egy olyan kezelés, amit egyszer kell elvégezni és életreszóló eredményt ígér (írásos garanciával!), az megéri annak, akit napi szinten zavar, megvisel a hajvesztése. 

Mikropigmentáció – optikai dúsítás

A mikropigmentáció nem a hajhullás visszafordítására szolgál, hanem optikai dúsítást biztosít. Az eljárás során pigmenteket visznek be a fejbőrbe, amelyek apró hajszálakat imitálnak. Úgy kell elképzelni, mint egy hajtetoválást.

Ez a módszer különösen hatékony azoknál a férfiaknál, akik rövid, egészen borostaszerű hajviseletet preferálnak, vagy annyira kopaszok, hogy a hajbeültetés nem végezhető el nálunk (nincs elég donorhajszál), mégis optikailag dúsabb megjelenést szeretnének.

A mikropigmentáció tartós, de idővel halványulhat, így fenntartó kezelésekre lehet szükség. Viszont ebben rejlik egy nagy előnye is – az őszülést le lehet követni a mikropigment halványulásával. 

Minoxidil – Hatásos otthoni hajkezelés, mely örök hűségre kötelez

A minoxidil egy másik FDA által jóváhagyott gyógyszer a hajhullás kezelésére. Ez egy helyi alkalmazású oldat vagy hab, amely serkenti a vérkeringést a fejbőrben, és elősegíti a haj növekedését. A minoxidil különösen hatékony lehet a korai stádiumú hajhullás kezelésében.

A minoxidil valóban hatásos, viszont élethosszig tartó elköteleződést követel. Folyamatos használata szükséges ahhoz, hogy fenntartsa a haj növekedését, a kezelés abbahagyása esetén a hajhullás sokszoros erősséggel térhet vissza. A minoxidilt tehát csak azoknak ajánljuk, akik fegyelmezettek, képesek a napi rutinba beépíteni a reggeli és esti hajápolást, valamint kitartóak annyira, hogy örök hűséget esküdjenek ennek a hajnövesztő szernek. 

PRP (vérplazma) kezelés – saját vérrel a haj növekedéséért

A PRP (Platelet-Rich Plasma) terápia során a páciens saját vérét használják fel a haj növekedésének serkentésére. Vérvétel után a vért centrifugálják, hogy kinyerjék belőle a vérlemezkéket és növekedési faktorokat, majd ezeket visszainjektálják a fejbőrbe.

A PRP terápia serkenti a hajhagymák működését, és javítja a hajszálak minőségét.

A PRP kezelés különösen hatékony lehet azok számára, akik korai stádiumú hajhullással küzdenek, és természetes módon szeretnék visszafordítani a folyamatot. Hatásos további hajbeültetés kiegészítő kezelésére is, az átültetett hajszálak erősítésére. 

Életmódváltás, táplálkozás, stresszkezelés

Ha semmilyen kezelést nem akarsz bevállalni, legalább gondoskodj a szervezeted általános egészségéről. A kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban, az egész szervezetnek jót tesz, így a hajadnak is. Próbálj meg több omega-3 zsírsavat, biotint, cinket és vasat fogyasztani – akár étrendkiegészítő formájában.

A stressz csökkentése jelentős hatással lehet a hajhullásra. A meditáció, jóga vagy akár a rendszeres testmozgás segíthet csökkenteni a stresszt és javítani a haj egészségét. A stressz okozta hajhullás gyakran visszafordítható, ha időben kezeled a kiváltó okokat.

A fent leírtak fényében a dohányzást is érdemes minimalizálni. Ezek mind olyan tippek, amiket könnyű mondani, de nehéz megugrani. Komfortzónából való kilépést jelentenek, az elején komolyabb odafigyelést és energiát igényelnek. Habár a teljes test, lélek és szellem meghálálja, ha jó útra térünk, mégis kevesek képesek meglépni az ezzel járó kényelmetlenségeket.

Ráadásul van egy rossz hírünk – habár sokkal jobban fogjuk érezni magunkat kívül-belül, a genetikai eredetű kopaszodást sajnos nem tudjuk megállítani életmódváltással. Viszont pl. egy hajbeültetés eredményéhez sokat tehetünk hozzá, ha megtiszteljük testünket a tiszta, egészséges életmóddal. 

Téged is utolért a hajhullás? Szeretnéd visszaszerezni fiatalos kinézeted és sűrű frizurád? 

Jelentkezz az Art ‘N Hair Hajklinika orvosi konzultációjára, ahol alaposan megvizsgáljuk hajad állapotát és orvosaink elkészítenek számodra egy kezelési tervet, nelynek segítségével Te is megszabadulhatsz a kopaszságtól! 👇

Mire készüljön az, aki hajbeültetésre adja a fejét: mi történik műtét után, mit szabad és mit nem? Mi az eredményes hajbeültetés titka? Ezekre keressük a választ cikkünkben!

2019 © Art N' Hair | Minden jog fenntartva.

Ne másold, köszi! :)